jobagency.sk Vírivky

jobagency.sk – Sedací nábytok: Nie je koža ako koža

Prečo klesá kvalita poťahov z pravej kože ale naopak rastie pri koži syntetickej? Je údržba pri textilných poťahoch skutočným problémom? Aké typy čalúnenia sa najčastejšie využívajú pri kancelárskom sedacom nábytku? Na čo si pri výbere treba dávať pozor?

Tlaky na znižovanie cien kožených výrobkov

Koža je na rozdiel od mnohých iných poťahových materiálov prírodná, čo jej dodáva na honosnosti. Je príjemná a dýcha. Ale nie je to úplne vždy tak. Lepšie povedané, nie je koža ako koža.

furnier stolickyPožiadavky moderných pracujúcich ľudí (a vlastne ľudí ako takých) spôsobili, že výrobcovia každým rokom upúšťajú od kvality kože a jej spracovania. Fabriky, v dôsledku tlaku na ceny, volia v mnohých prípadoch tú najlacnejšiu voľbu. O prievzdušnosti vďaka otvoreným pórom sa dá hovoriť čoraz ťažšie a jemný pocit pravej kože pozná už len málokto.

Ekonomickejšou alternatívou je napríklad tzv. štiepanka. Štiepanka je spodná vrstva kože pod pokožkou zvieraťa. Pre hodnoverný vzhľad je na povrchu potlačená koženým vzorom. Druhou možnosťou ako ušetriť pri výrobe a spracovaní kože je jej výroba zlepením a zlysovaním zo zomletého koženého odpadu. V tomto prípade si treba uvedomiť, že podľa noriem EÚ sa za kožu považuje aj materiál obsahujúci iba 80% kože. Práve to môže byť jeden z dôvodov, prečo sa dve takmer totožné sedacie súpravy niekedy líšia v cene aj o niekoľko tisíc EUR.

Naopak, prírodná, tzv. anilínová koža je mimoriadne príjemná na dotyk, dýcha a pôsobí veľmi exkluzívne. Hoci sa môže upravovať morením na akúkoľvek farbu, je to koža bez akejkoľvek dodatočnej povrchovej úpravy – či už pigmentovaním alebo potlačou na vyrovnanie nejednotnosti vzorov pravej kože. Hotová „chuťovka“ pre vrcholových manažérov, no nie? Ste si však vedomí aj jej opačnej stránky? Je to koža, ktorá si žije svoj život. Bez povrchovej úpravy pigmentovaním na nej zostane viditeľný každý škrabanec, ktorý za obdobie používania utŕži. Vďaka otvoreným pórom sa do nej ochotne vpije akákoľvek tekutina. Je to koža originálna a svojská, preto by aj človek ktorý ju má v kancelárii by mal byť originálny a svojský.

Z týchto takpovediac nepraktických dôvodov je pre väčšinu radových manažérov a zamestnancov najvhodnejšia pigmentovaná koža. Práve tento typ kože spravidla používajú výrobcovia kancelárskeho sedacieho nábytku. Okrem morenia je totiž na povrchu nastriekaná niekoľkými vrstvami jednotnej farby, ktorá síce často upcháva jej póry, ale zabezpečuje tak ľahkú údržbu a farebnú stálosť.

Našťastie existuje praktické riešenie aj pre anilínových nadšencov. Tzv. semianilinová koža. Táto varianta spája výhody prírodnej a upravovanej kože do jednej. Je to morená anilínová koža s tenkou vrstvou pigmentu na povrchu. To jej zabezpečuje príjemný pocit pri dotyku aj pri zachovaní praktickejších vlastností, akými sú jednoduchšia údržba či vzhľadová stálosť.

Koženka, prečo nie?

Koženka, ekokoža, syntetická či umelá koža. Nazvite si ju ako chcete. Ide skrátka o polyuretán s koženou potlačou a bavlneno-polyesterovou podšívkou. Mnoho z nás si ju doteraz spája s tým rýchlo sa trhajúcim, lesklým materiálom z dôb nedávno minulých. Časy sa ale menia.

Syntetická koža stále nie je pre väčšinu ľudí dostatočne hodnotný materiál. Do kancelárskeho prostredia je to však ideálna voľba čalúnenia sedacieho nábytku. Za prijateľné ceny si viete dovoliť očalúniť váš sedací nábytok materiálom, ktorý spĺňa nároky na časté využívanie a teda aj údržbu. Zaujímavým faktom je, že naopak od pravej kože, tlak na kvalitu tej umelej stále rastie. Súčasní kupujúci chcú čo najlepší, najkrajší a najpraktickejší produkt za čo najnižšiu cenu. Práve preto sa začal klásť dôraz na tento syntetický, ľahko čistiteľný materiál. Výrobcovia prichádzajú s novými technológiami a postupmi. Každým rokom sa vyvíjajú koženky vyššej pevnosti, oderuvzdornosti a trvácnosti. Každým dňom vymyslia niečo príjemnejšie, krajšie, pevnejšie. Niečo vernejšie koži.

Dovolíme si tvrdiť, že niektoré poťahy z koženky sú v súčasnosti dokonca kvalitnejším (= trvácnejším, praktickejším) výrobkom ako niektoré poťahy z kože. Záleží však od výrobcov a od mnohých faktorov. Nechajte si pri nákupe kancelárskych stoličiek a kresiel poradiť od profesionálnych predajcov. Či už sa pre túto koženú náhradu rozhodnete z praktických, finančných alebo ochranárskych dôvodov, to necháme na vás. Vo všeobecnosti platí, že ak má syntetická koža minimálne 40 000 (najlepšie však 100 000) otáčok Martindale (1), môžete byť spokojní.

furnier stolicky 2Aj textilné poťahy môže byť radosť umývať

„Látky sa ťažko čistia, drží sa v nich špina a prach.“ Súhlasíte? Poviem to takto. Netreba sa silou mocou držať zastaraných názorov. V súčasnosti sa nemusíte báť zvoliť látku ani na najviac vyťažené kancelárske kreslo. Dokonca to priam odporúčame. Sami určite vidíte ako rýchlo sa technológie vyvíjajú napríklad vo svete elektroniky. Rovnakým tempom sa vyvíjajú aj v textilnom priemysle. Prvoradým iniciátorom technologického pokroku je v tomto prípade automobilový priemysel. Poťahové materiály v autách sú stavané na vysokú zaťaž a časté používanie. Vďaka tomu na trhu už existuje ohromný výber kvalitných a dokonca vodoumývateľných látok. O ich vysokej pevnosti a oderuvzdornosti ani nehovoriac. Oproti koži, koženke a plastom poskytujú príjemnú teplotu a prievzdušnosť takmer za každých okolností.

Potíte sa nadpriemerne? Určitesi zvoľte stoličku s látkový sedákom a opierkou zo sieťoviny. Oceníte ju najmä v nastávajúcich horúcich mesiacoch.

Látky bývajú syntetické, prírodné zo 100% bavlny alebo kombinované. Poťahy obsahujúce vysoké percento bavlny sú síce príjemné, ale majú aj vyššie nároky na čistenie a nábeh na rýchlejšie naťahovanie. Do vyťažených administratívnych priestorov sa preto používajú skôr syntetickejšie poťahové materiály, akým je napríklad polyester.

furnier stolicky 3Určite nezanedbajte aj štruktúru látky a teda spôsob jej tkania. O hrubo tkané, štruktúrované látky sa môžu veľmi ľahko zachytiť napríklad aj obyčajné rifľové nohavice. Na často používané stoličky sú preto vhodnejšie menej štruktúrované látky.

Pestrofarebný plast či preglejka rozžiaria každý interiér

Tvárny materiál, ľahká údržba, neobmedzené farebné možnosti, pomerne nízka cena a moderný vzhľad. To sú v stručnosti zhrnuté výhody plastu a preglejky. Okrem dizajnového konferenčného sedenia a kuchynských barových stoličiek sa však zatiaľ sedáky z týchto materiálov v kanceláriách nevyužívajú. Snáď nemusíme vysvetľovať prečo. Ak áno, budúci článok by sme mali zrejme venovať téme zdravého sedenia.

Foto: BN Office Solution

(1) Jednotka merania oderuvzdornosti kože. Počet otáčok Martindale predstavuje počet oderov, pri ktorých zostane materiál nepoškodený.